1815

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1815 г.  во други календари
Грегоријански календар 1815
MDCCCXV
Ab urbe condita 2568
Асирски календар 6565
Бахајски календар -29–-28
Бенгалски календар 1222
Берберски календар 2765
Будистички календар 2359
Бурмански календар 1177
Византиски календар 7323–7324
Еврејски календар 5575–5576
Ерменски календар 1264
ԹՎ ՌՄԿԴ
Етиопски календар 1807-1808
Игбоански календар 815–816
Ирански календар 1193–1194
Исламски календар 1230–1231
Јапонски календар Бунка 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲戌年月日
(4451/4511)
— до —
乙亥年月日
(4452/4512)
Коптски календар 1531–1532
Корејски календар 4148
Календар Мингуо 97 пред РК
民前97年
Селевкидски календар 2126–2127
Тајландски сончев календар 2358
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1871–1872
 - Шака самват 1737–1738
 - Кали југа 4916–4917
Француски револуционерен календар XXIIIXXIV
23–24
Холоценски календар 11815
Џуче-календар нема (пред 1912)

1815 (MDCCCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1815. година од новата ера, 815. од вториот милениум, 15. од 19 век и шеста од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7323 и 7324 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6565 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5575 и 5576 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2568.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1815. година се протега во 4451 и 4452, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4511 и 4512 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2358. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1230 и 1231 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]