Французи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Французите се европски народ, кои претежно живеат во Франција. Припаѓаат на романската групи народи. Потомци се на Галите и Франките, од кои го добија и денешното име. Францускиот јазик исто така припаѓа на романската група на јазици.