Американци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Американци
Flag of the United States.svg
Вкупен број
316.500.000
Подрачја со значајно население
 Мексико 738,100-1,000,000[1][2]
 Канада 688,000–1,000,000[3]
 Бразил 520,000[4]
 Филипини 250,000[5]
 Обединето Кралство 224,000[6]
 Либерија 160,000[7]
 Франција 100,000[8]
 Израел 100,000[9]
 Германија 99,600[10]
 Австралија 56,276[11]
 Јапонија 52,684[12]
 Саудиска Арабија 40,000[13]
 Костарика 40,000[14]
 Норвешка 33,509[15]
 Либан 25,000[16]
 Нов Зеланд 17,751[17]
Јазици
Англиски јазик
(голем дел од Америнакците зборуваат шпански и германски)
Вероисповед
Христијанска религија
но исто така и Јудаизам, Ислам, Будизам, Хиндуизам и други
Сродни народи
Европејци, Африканци и Азијци

Американците (англиски: Americans) се граѓаните кои живеат во Соединетите Американски Држави (познати и како Америка). Сите Американци немаат исто етничко и национално наследство, тие се мешавина од народи кои имаат прифатено единствен национален идентитет. Денешните Американци (освен американските староседелци - Индијанци) почнале да го населуваат регионот на САД пред околу 500 години. Американците претежно зборуваат англиски јазик. Американската култура е направена според традициите во Англија, Африка, Ирска, Велс, Германија, Шпанија, Мексико, Холандија и Шкотска.

Американците според расата се делат на бели Американци и Афро-Американци. Белите Американци се мнозинството. Има 308.000.000 бели Американци во САД или 72.4% од вкупното население според пописот во 2010 година и 38.093.725 Афро-Американци или 12.4%. Останатото население се од две или повеќе раси или американски староседелци.

Американците како нивни официјални јазици ги користат американскиот и афро-американскиот англиски јазик кои се дијалекти на англискиот јазик.

Американците како тема во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Млади Американци“ (Young Americans) - песна од истоимениот албум на британскиот пејач „Дејвид Боуви“ (David Bowie) од 1975 година.[18]

Во делото „Богатството на царот Радован“, српскиот поет Јован Дучиќ вели дека Американците не се љубоморни зашто повеќе го ценат своето време и здравјето отколку своите жени.[19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. People live in Mexico, INEGI, 2010
 2. People Citizenship in Mexico, 2009
 3. „U.S. citizens living in Canada: Time to come clean to the IRS“. Financial Post. архивирано од изворникот на 28 септември 2011 г.. http://web.archive.org/web/20110928165644/http://www.financialpost.com/personal-finance/citizens+living+Canada+Time+come+clean/5178975/story.html. посет. 31 јули 2011 г. 
 4. Americans abroad 1999
 5. „Liberia: History, Geography, Government, and Culture“. Infoplease. http://www.infoplease.com/ipa/A0107718.html. посет. 30 септември 2008 г. 
 6. Brazil Country Profile U.S. Department of State. Retrieved on January 19, 2009.
 7. ibid, Ancestry (full classification list) by Sex – Australia
 8. Embassy of the United States Paris, France – Americans in France. France.usembassy.gov (2010-08-10). Retrieved on 2010-12-09.
 9. 平成20年末現在における外国人登録者統計について
 10. Statische Bundesamt Deutschland
 11. – U.S. Dept. of State – Background Note: Philippines
 12. „Americans living in Costa Rica“. Costa-Rica-Life.com. http://www.costa-rica-life.com/americans-living-in-costa-rica.html. посет. 30 септември 2008 г. 
 13. [1]
 14. List of countries with foreign nationals in Lebanon
 15. Statistics Norway – Persons with immigrant background by immigration category and country background. January 1, 2010
 16. Association of Americans & Canadians in Israel. AACI. Retrieved on 2010-12-09.
 17. North Americans: Facts and figures“. Te Ara Encyclopedia of New Zealand.
 18. YouTube, David Bowie- Young Americans (пристапено на 8.5.2017)
 19. Јован Дучић, Благо Цара Радована (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 111.

Поврзано[уреди | уреди извор]