Американски староседелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Американски староседелци
Amerikanska folk, Nordisk familjebok.jpg
Вкупен број
Приближно 60.5 милиони
Подрачја со значајно население
Америка
 Мексико25.7 милиони[1][2]
 Перу6.0 милиони[3]
 Боливија6.8 милиони[4]
 Гватемала5.8 милиони[5]
 Еквадор3.4 милиони
 САД2.9 - 5 милиони[6]
 Чиле2.0 милиони[7]
 Канада1.4 милиони[8]
 Колумбија1.4 милиони[9]
 Аргентина955,032[10]
 Бразил817,963[11]
 Венецуела524,000[12]
 Хондурас520,000[13]
 Никарагва443,847[14]
 Панама204,000[15]
 Парагвај95,235[16]
 Ел Салвадор~70,000[17]
 Костарика~114,000[18]
 Гвајана~60,000[19]
 Гренланд~51,000[20]
 Белизе~24,501 (Maya)[21]
 Француска Гвајана~19,000[22]
 Суринам~12,000–24,000
Индијанци од Калифорнија 1916

Американските староседелци („Индијанци“) — општ назив за народите кои се домородни на просторите од арктичка Канада и Алјаска до Огнената земја во Чиле и Аргентина, односно копното Америка, кои меѓусебно се разликуваат по јазикот, културата и физичкиот изглед. Кристофер Колумбо мислел дека стигнал во Индија и затоа луѓето со кои доаѓал во допир ги нарекувал Индијанци (шп. indios).

Повеќето се ловечко-збирни заедници. Во нивните најразвиени народи кои успеале да подигнат високоразвиени цивилизации спаѓаат народите Олмеци, Толтеци, Маите и Ацтеките од Мексико и Инките од Перу. Денес многу живеат во резервати, особено во Канада, САД и Бразил.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.inegi.gob.mx/prod_serv/contenidos/espanol/bvinegi/productos/censos/poblacion/2010/princi_result/cpv2010_principales_resultadosVI.pdfШаблон:Full
 2. http://www.somosprimos.com/schmal/schmal.htmШаблон:Full
 3. „CIA, The World Factbook Peru“ (PDF). https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pe.html#People. посет. 12 јули 2011 г. 
 4. „CIA - The World Factbook“. Cia.gov. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bl.html. посет. 23 февруари 2011 г. 
 5. http://www.ine.gob.gt/sistema/uploads/2014/02/26/L5pNHMXzxy5FFWmk9NHCrK9x7E5Qqvvy.pdf
 6. United States Census Bureau. The American Indian and Alaska Native Population: 2010
 7. http://estudios.anda.cl/recursos/censo_2012.pdfШаблон:Full
 8. Canada 2011 Census [1]
 9. DANE 2005 National Census
 10. „Población indígena o descendiente de pueblos indígenas u originarios en viviendas particulares por sexo, según edad en años simples y grupos quinquenales de edad.“ (на spanish) (xls). INDEC. 2010. https://docs.google.com/viewer?url=http://www.censo2010.indec.gob.ar/cuadrosDefinitivos/Total_pais/P44-Total_pais.xls. посет. 2 мај 2015 г. 
 11. 2010 Census graphics of Brazil government“, „IBGE(Brazilian Institute of Geograph and Statistic“, 9 февруари 2015.
 12. „About this Collection“. The Library of Congress. http://lcweb2.loc.gov/frd/cs/profiles/Venezuela.pdf. посет. 29 јули 2015 г. 
 13. „CIA - The World Factbook - Honduras“. Cia.gov. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ho.html. посет. 3 декември 2013 г. 
 14. 2005 Census
 15. „CIA - The World Factbook“. Cia.gov. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pm.html. посет. 23 февруари 2011 г. 
 16. „8 LIZCANO“ (PDF). http://convergencia.uaemex.mx/rev38/38pdf/LIZCANO.pdf. посет. 22 мај 2014 г. 
 17. „Una comunidad indígena salvadoreña pide su reconocimiento constitucional en el país“. soitu.es. http://www.soitu.es/soitu/2008/08/09/info/1218307640_720352.html. посет. 23 февруари 2011 г. 
 18. „Costa Rica: Ethnic groups“. Cia.gov. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/cs.html. посет. 21 декември 2010 г. 
 19. Lector de Google Drive. Docs.google.com. Retrieved 12 July 2013.
 20. The World Factbook. Cia.gov. Retrieved 12 July 2013.
 21. Redatam::CELADE, ECLAC - United Nations. Celade.cepal.org. Retrieved 12 July 2013.
 22. [2] Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]