Френсис Скот Фицџералд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франсис Скот Ки Фицџералд
Francis Scott Fitzgerald 1937 June 4 (1) (photo by Carl van Vechten).jpg
Ф. Скот Фитцџералд
сликано од Карл ван Вехтен во 1937
Занимањеписател и поет.
Националностамериканец
Период1920-1940
Жанрфикција
Книжевно движењеМодернизам

Франсис Скот Фицџералд (24 септември 1896 - 21 декември 1940) е американски писател кој пишувал романи и раскази. Ф.С. Фитцџералд важи за еден од најголемите ликови во американската и светската литературa. Тој е сметан за дел од групата на тнр. „Изгубена генерација“ заедно со останати светски познати автори како на пример Ернест Хемингвеј. Фицџералд напишал пет романи, од кои еден е објавен постхумно, вклучувајќи го светски познатото дело Големиот Гетсби. Има напишано голем број на раскази.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Романи[уреди | уреди извор]

Останати дела[уреди | уреди извор]

Збирки раскази
Поединечни раскази

Други


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Wikisource
Викиизвор има оригинални дела од или за: