Љубовница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадам Помпадур, љубовница на францускиот крал Луј XV.

Љубовница[1][2] — поим кој се користи за жена која одржува долгорочна љубовна врска со маж, но не е врзана за него со брак. Поимот посебно се користи за ситуации кога мажот е веќе оженет со друга жена. Врската помеѓу мажот и неговата љубовница е долготрајна и стабилна. Тие двајца, сепак, не живеат заедно, односно не основаат вонбрачна заедница и најчесто се трудат својата врска да ја чуваат во тајност.[3] [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „љубовница“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „љубовница“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. The Free Dictionary. „Mistress“. Посетено на 6. 5. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. Love-Lessions. „The Role of a Mistress: Is it as Glamorous as it Seems?“. Посетено на 6. 5. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]