1818

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1818 во разни календари
Грегоријански календар1818
MDCCCXVIII
Ab urbe condita2571
Ерменски календар1267
ԹՎ ՌՄԿԷ
Асирски календар6568
Балиски календар1739–1740
Бенгалски календар1225
Берберски календар2768
Будистички календар2362
Бурмански календар1180
Византиски календар7326–7327
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4514 или 4454
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4515 или 4455
Коптски календар1534–1535
Етиопски календар1810–1811
Еврејски календар5578–5579
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1874–1875
 - Сачка ера1739–1740
 - Кали-југа4918–4919
Холоценски календар11818
Игбоански календар818–819
Ирански календар1196–1197
Исламски календар1233–1234
Јапонски календарБунка 15 / Бунсеј 1
(文政元年)
Јавански календар1745–1746
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4151
Мингуо-календар94 пред Р. Кина
民前94年
Нанакшахи350
Тајландски сончев календар2360–2361
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1944 или 1563 или 791
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1945 или 1564 или 792

1818 (MDCCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1818 година од новата ера, 818. од вториот милениум, 18. од XIX век и деветта од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7326 и 7327 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6568 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5578 и 5579 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2571.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1818 година се протега во 4454 и 4455, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4514 и 4515 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2361. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1233 и 1234 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1818 на Ризницата ?