1801

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1801 г.  во други календари
Грегоријански календар 1801
MDCCCI
Ab urbe condita 2554
Асирски календар 6551
Бахајски календар -43–-42
Бенгалски календар 1208
Берберски календар 2751
Будистички календар 2345
Бурмански календар 1163
Византиски календар 7309–7310
Еврејски календар 5561–5562
Ерменски календар 1250
ԹՎ ՌՄԾ
Етиопски календар 1793-1794
Игбоански календар 801–802
Ирански календар 1179–1180
Исламски календар 1215–1216
Јапонски календар Кансеи 13
(13年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 庚申年月日
(4437/4497)
— до —
辛酉年月日
(4438/4498)
Коптски календар 1517–1518
Корејски календар 4134
Календар Мингуо 111 пред РК
民前111年
Селевкидски календар 2112–2113
Тајландски сончев календар 2344
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1857–1858
 - Шака самват 1723–1724
 - Кали југа 4902–4903
Француски револуционерен календар IXX
9–10
Холоценски календар 11801
Џуче-календар нема (пред 1912)

1801 (MDCCCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1801. година од новата ера, 801. од вториот милениум, 1. од 19 век и втора од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7309 и 7310 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6551 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5561 и 5562 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2554.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1801. година се протега во 4437 и 4438, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4497 и 4498 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2344. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1215 и 1216 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]