1833

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1833 во разни календари
Грегоријански календар1833
MDCCCXXXIII
Ab urbe condita2586
Ерменски календар1282
ԹՎ ՌՄՁԲ
Асирски календар6583
Балиски календар1754–1755
Бенгалски календар1240
Берберски календар2783
Будистички календар2377
Бурмански календар1195
Византиски календар7341–7342
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4529 или 4469
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4530 или 4470
Коптски календар1549–1550
Етиопски календар1825–1826
Еврејски календар5593–5594
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1889–1890
 - Сачка ера1754–1755
 - Кали-југа4933–4934
Холоценски календар11833
Игбоански календар833–834
Ирански календар1211–1212
Исламски календар1248–1249
Јапонски календарТенпо 4
(天保4年)
Јавански календар1760–1761
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4166
Мингуо-календар79 пред Р. Кина
民前79年
Нанакшахи365
Тајландски сончев календар2375–2376
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1959 или 1578 или 806
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1960 или 1579 или 807

1833 (MDCCCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1833 година од новата ера, 833. од вториот милениум, 33. од XIX век и четвртта од 1830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7341 и 7342 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6583 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5593 и 5594 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2586.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1833 година се протега во 4469 и 4470, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4529 и 4530 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2376. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1248 и 1249 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1833 на Ризницата ?