1896

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1896 г.  во други календари
Грегоријански календар 1896
MDCCCXCVI
Ab urbe condita 2649
Асирски календар 6646
Бахајски календар 52–53
Бенгалски календар 1303
Берберски календар 2846
Будистички календар 2440
Бурмански календар 1258
Византиски календар 7404–7405
Еврејски календар 5656–5657
Ерменски календар 1345
ԹՎ ՌՅԽԵ
Етиопски календар 1888-1889
Игбоански календар 896–897
Ирански календар 1274–1275
Исламски календар 1313–1314
Јапонски календар Период Меиџи 29
(29年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙未年月日
(4532/4592)
— до —
丙申年月日
(4533/4593)
Коптски календар 1612–1613
Корејски календар 4229
Календар Мингуо 16 пред РК
民前16年
Селевкидски календар 2207–2208
Тајландски сончев календар 2439
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1952–1953
 - Шака самват 1818–1819
 - Кали југа 4997–4998
Француски револуционерен календар CIVCV
104–105
Холоценски календар 11896
Џуче-календар нема (пред 1912)

1896 (MDCCCXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1896. година од новата ера, 896. од вториот милениум, 96. од 19 век и седма од 1890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7404 и 7405 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6646 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5656 и 5657 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2649.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1896. година се протега во 4532 и 4533, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4592 и 4593 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2439. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1313 и 1314 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]