1883

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1883 г.  во други календари
Грегоријански календар 1883
MDCCCLXXXIII
Ab urbe condita 2636
Асирски календар 6633
Бахајски календар 39–40
Бенгалски календар 1290
Берберски календар 2833
Будистички календар 2427
Бурмански календар 1245
Византиски календар 7391–7392
Еврејски календар 5643–5644
Ерменски календар 1332
ԹՎ ՌՅԼԲ
Етиопски календар 1875-1876
Игбоански календар 883–884
Ирански календар 1261–1262
Исламски календар 1300–1301
Јапонски календар Период Меиџи 16
(16年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 壬午年月日
(4519/4579)
— до —
癸未年月日
(4520/4580)
Коптски календар 1599–1600
Корејски календар 4216
Календар Мингуо 29 пред РК
民前29年
Селевкидски календар 2194–2195
Тајландски сончев календар 2426
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1939–1940
 - Шака самват 1805–1806
 - Кали југа 4984–4985
Француски револуционерен календар XCIXCII
91–92
Холоценски календар 11883
Џуче-календар нема (пред 1912)

1883 (MDCCCLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1883. година од новата ера, 883. од вториот милениум, 83. од 19 век и четвртта од 1880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7391 и 7392 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6633 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5643 и 5644 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2636.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1883. година се протега во 4519 и 4520, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4579 и 4580 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2426. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1300 и 1301 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]