1831

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1831 г.  во други календари
Грегоријански календар 1831
MDCCCXXXI
Ab urbe condita 2584
Асирски календар 6581
Бахајски календар -13–-12
Бенгалски календар 1238
Берберски календар 2781
Будистички календар 2375
Бурмански календар 1193
Византиски календар 7339–7340
Еврејски календар 5591–5592
Ерменски календар 1280
ԹՎ ՌՄՁ
Етиопски календар 1823-1824
Игбоански календар 831–832
Ирански календар 1209–1210
Исламски календар 1246–1247
Јапонски календар Тенпо 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 庚寅年月日
(4467/4527)
— до —
辛卯年月日
(4468/4528)
Коптски календар 1547–1548
Корејски календар 4164
Календар Мингуо 81 пред РК
民前81年
Селевкидски календар 2142–2143
Тајландски сончев календар 2374
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1887–1888
 - Шака самват 1753–1754
 - Кали југа 4932–4933
Француски револуционерен календар XXXIXXL
39–40
Холоценски календар 11831
Џуче-календар нема (пред 1912)

1831 (MDCCCXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1831. година од новата ера, 831. од вториот милениум, 31. од 19 век и втора од 1830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7339 и 7340 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6581 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5591 и 5592 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2584.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1831. година се протега во 4467 и 4468, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4527 и 4528 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2374. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1246 и 1247 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]