1835

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1835 г.  во други календари
Грегоријански календар 1835
MDCCCXXXV
Ab urbe condita 2588
Асирски календар 6585
Бахајски календар -9–-8
Бенгалски календар 1242
Берберски календар 2785
Будистички календар 2379
Бурмански календар 1197
Византиски календар 7343–7344
Еврејски календар 5595–5596
Ерменски календар 1284
ԹՎ ՌՄՁԴ
Етиопски календар 1827-1828
Игбоански календар 835–836
Ирански календар 1213–1214
Исламски календар 1250–1251
Јапонски календар Тенпо 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲午年月日
(4471/4531)
— до —
乙未年月日
(4472/4532)
Коптски календар 1551–1552
Корејски календар 4168
Календар Мингуо 77 пред РК
民前77年
Селевкидски календар 2146–2147
Тајландски сончев календар 2378
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1891–1892
 - Шака самват 1757–1758
 - Кали југа 4936–4937
Француски револуционерен календар XLIIIXLIV
43–44
Холоценски календар 11835
Џуче-календар нема (пред 1912)

1835 (MDCCCXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1835. година од новата ера, 835. од вториот милениум, 35. од 19 век и шеста од 1830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7343 и 7344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5595 и 5596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2588.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1835. година се протега во 4471 и 4472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4531 и 4532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2378. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1250 и 1251 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]