1836

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1836 г.  во други календари
Грегоријански календар 1836
MDCCCXXXVI
Ab urbe condita 2589
Асирски календар 6586
Бахајски календар -8–-7
Бенгалски календар 1243
Берберски календар 2786
Будистички календар 2380
Бурмански календар 1198
Византиски календар 7344–7345
Еврејски календар 5596–5597
Ерменски календар 1285
ԹՎ ՌՄՁԵ
Етиопски календар 1828-1829
Игбоански календар 836–837
Ирански календар 1214–1215
Исламски календар 1251–1252
Јапонски календар Тенпо 7
(7年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙未年月日
(4472/4532)
— до —
丙申年月日
(4473/4533)
Коптски календар 1552–1553
Корејски календар 4169
Календар Мингуо 76 пред РК
民前76年
Селевкидски календар 2147–2148
Тајландски сончев календар 2379
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1892–1893
 - Шака самват 1758–1759
 - Кали југа 4937–4938
Француски револуционерен календар XLIVXLV
44–45
Холоценски календар 11836
Џуче-календар нема (пред 1912)

1836 (MDCCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1836. година од новата ера, 836. од вториот милениум, 36. од 19 век и седма од 1830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7344 и 7345 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6586 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5596 и 5597 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2589.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1836. година се протега во 4472 и 4473, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4532 и 4533 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2379. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1251 и 1252 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]