Прејди на содржината

1886

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1886 во разни календари
Грегоријански календар1886
MDCCCLXXXVI
Ab urbe condita2639
Ерменски календар1335
ԹՎ ՌՅԼԵ
Асирски календар6636
Бахајски календар42–43
Балиски календар1807–1808
Бенгалски календар1293
Берберски календар2836
Будистички календар2430
Бурмански календар1248
Византиски календар7394–7395
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4582 или 4522
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4583 или 4523
Коптски календар1602–1603
Етиопски календар1878–1879
Еврејски календар5646–5647
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1942–1943
 - Сачка ера1807–1808
 - Кали-југа4986–4987
Холоценски календар11886
Игбоански календар886–887
Ирански календар1264–1265
Исламски календар1303–1304
Јапонски календарМејџи 19
(明治19年)
Јавански календар1815–1816
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4219
Мингуо-календар26 пред Р. Кина
民前26年
Нанакшахи418
Тајландски сончев календар2428–2429
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2012 или 1631 или 859
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
2013 или 1632 или 860

1886 (MDCCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1886 година од новата ера, 886. од вториот милениум, 86. од XIX век и седма од 1880-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7394 и 7395 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6636 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5646 и 5647 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2639.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1886 година се протега во 4522 и 4523, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4582 и 4583 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2429. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1303 и 1304 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1886 на Ризницата ?