1872

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1872 г.  во други календари
Грегоријански календар 1872
MDCCCLXXII
Ab urbe condita 2625
Асирски календар 6622
Бахајски календар 28–29
Бенгалски календар 1279
Берберски календар 2822
Будистички календар 2416
Бурмански календар 1234
Византиски календар 7380–7381
Еврејски календар 5632–5633
Ерменски календар 1321
ԹՎ ՌՅԻԱ
Етиопски календар 1864-1865
Игбоански календар 872–873
Ирански календар 1250–1251
Исламски календар 1288–1289
Јапонски календар Период Меиџи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 辛未年月日
(4508/4568)
— до —
壬申年月日
(4509/4569)
Коптски календар 1588–1589
Корејски календар 4205
Календар Мингуо 40 пред РК
民前40年
Селевкидски календар 2183–2184
Тајландски сончев календар 2415
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1928–1929
 - Шака самват 1794–1795
 - Кали југа 4973–4974
Француски револуционерен календар LXXXLXXXI
80–81
Холоценски календар 11872
Џуче-календар нема (пред 1912)

1872 (MDCCCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1872. година од новата ера, 872. од вториот милениум, 72. од 19 век и трета од 1870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7380 и 7381 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6622 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5632 и 5633 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2625.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1872. година се протега во 4508 и 4509, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4568 и 4569 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2415. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1288 и 1289 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]