1847

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1847 г.  во други календари
Грегоријански календар 1847
MDCCCXLVII
Ab urbe condita 2600
Асирски календар 6597
Бахајски календар 3–4
Бенгалски календар 1254
Берберски календар 2797
Будистички календар 2391
Бурмански календар 1209
Византиски календар 7355–7356
Еврејски календар 5607–5608
Ерменски календар 1296
ԹՎ ՌՄՂԶ
Етиопски календар 1839-1840
Игбоански календар 847–848
Ирански календар 1225–1226
Исламски календар 1263–1264
Јапонски календар Кока 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4483/4543)
— до —
丁未年月日
(4484/4544)
Коптски календар 1563–1564
Корејски календар 4180
Календар Мингуо 65 пред РК
民前65年
Селевкидски календар 2158–2159
Тајландски сончев календар 2390
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1903–1904
 - Шака самват 1769–1770
 - Кали југа 4948–4949
Француски револуционерен календар LVLVI
55–56
Холоценски календар 11847
Џуче-календар нема (пред 1912)

1847 (MDCCCXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1847. година од новата ера, 847. од вториот милениум, 47. од 19 век и осма од 1840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7355 и 7356 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6597 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5607 и 5608 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2600.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1847. година се протега во 4483 и 4484, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4543 и 4544 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2390. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1263 и 1264 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]