1871

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1871 г.  во други календари
Грегоријански календар 1871
MDCCCLXXI
Ab urbe condita 2624
Асирски календар 6621
Бахајски календар 27–28
Бенгалски календар 1278
Берберски календар 2821
Будистички календар 2415
Бурмански календар 1233
Византиски календар 7379–7380
Еврејски календар 5631–5632
Ерменски календар 1320
ԹՎ ՌՅԻ
Етиопски календар 1863-1864
Игбоански календар 871–872
Ирански календар 1249–1250
Исламски календар 1287–1288
Јапонски календар Период Меиџи 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 庚午年月日
(4507/4567)
— до —
辛未年月日
(4508/4568)
Коптски календар 1587–1588
Корејски календар 4204
Календар Мингуо 41 пред РК
民前41年
Селевкидски календар 2182–2183
Тајландски сончев календар 2414
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1927–1928
 - Шака самват 1793–1794
 - Кали југа 4972–4973
Француски револуционерен календар LXXIXLXXX
79–80
Холоценски календар 11871
Џуче-календар нема (пред 1912)

1871 (MDCCCLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1871. година од новата ера, 871. од вториот милениум, 71. од 19 век и втора од 1870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7379 и 7380 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6621 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5631 и 5632 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2624.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1871. година се протега во 4507 и 4508, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4567 и 4568 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2414. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1287 и 1288 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]