1899

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1899 г.  во други календари
Грегоријански календар 1899
MDCCCXCIX
Ab urbe condita 2652
Асирски календар 6649
Бахајски календар 55–56
Бенгалски календар 1306
Берберски календар 2849
Будистички календар 2443
Бурмански календар 1261
Византиски календар 7407–7408
Еврејски календар 5659–5660
Ерменски календар 1348
ԹՎ ՌՅԽԸ
Етиопски календар 1891-1892
Игбоански календар 899–900
Ирански календар 1277–1278
Исламски календар 1316–1317
Јапонски календар Период Меиџи 32
(32年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 戊戌年月日
(4535/4595)
— до —
己亥年月日
(4536/4596)
Коптски календар 1615–1616
Корејски календар 4232
Календар Мингуо 13 пред РК
民前13年
Селевкидски календар 2210–2211
Тајландски сончев календар 2442
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1955–1956
 - Шака самват 1821–1822
 - Кали југа 5000–5001
Француски револуционерен календар CVIICVIII
107–108
Холоценски календар 11899
Џуче-календар нема (пред 1912)

1899 (MDCCCXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1899. година од новата ера, 899. од вториот милениум, 99. од 19 век и последна од 1890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7407 и 7408 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6649 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5659 и 5660 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2652.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1899. година се протега во 4535 и 4536, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4595 и 4596 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2442. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1316 и 1317 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]