29 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

29 април е 119-иот ден во годината според григоријанскиот календар (120-и во престапна година). Остануваат 246 денови до крајот на годината.

Настани:

1429  Јованка Орлеанка на чело на неколку стотици Французи ги победила англиските освојувачи и го зазела градот Орлеан.
1672  Кралот Луј XIV извршил инвазија на Холандија.
1945  Втора светска војна: германските окупациски сили во Италија безусловно капитулирале пред Сојузниците.

Втора светска војна: Адолф Хитлер се венчал со својата долгогодишна партнерка Ева Браун во бункерот во Берлин. Следниот ден, двајцата се самоубиле.

Втора светска војна: Војската на САД го ослободила концентрациониот логор Дахау.

1968  МјузиклотКоса“ - репрезентативно дело на хипи-движењето и пацифизмот бил премиерно прикажан на Бродвеј во Њујорк, САД.
1997  Во Луксембург, Република Македонија и Европската унија ја потпишале спогодбата за соработка.
1999  При бомбардирањето на НАТО на СР Југославија била урната највисоката зграда во земјата - телевизиската кула (203 м) на планината Авала, близу до Белград.
2005  Сирија целосно се повлекла од Либан, окончувајќи ја 29-годишната окупација.
2011  Принцот Вилијам се венчал со неговата долгогодишна партнерка Кејт Мидлтон.

Родени:

1519  Тинторето — италијански сликар.
1769  Артур Велсли Велингтон — британски генералисимус од Наполеоновите војни.
1818  Александар II Николаевич Романовруски цар.
1854  Жил Анри Поанкаре — француски математичар, физичар и филозоф.
1863  Константин Кавафи — грчки поет.
1899  Алдо Нади — италијански мечувалец.
1899  Дјук Елингтон — американски џез пијанист, композитор и водач на оркестар.
1901  Хирохито — јапонски цар.
1907  Фред Синеман — американски филмски режисер.
1925  Ивао Такамото — американски аниматор на цртани филмови.
1933  Вили Нелсон — американски пејач, глумец и писател.
1936  Зубин Мехта — индиски диригент.
1940  Питер Дајмонд — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1947  Владимир Милчин — македонски театарски режисер.
1970  Андре Агаси — американски тенисер.
1984  Михал Голаш — полски велосипедист.
1989  Александар Маренич — руски фудбалер.

Починале:

1898  Илија Марков Малешевски — македонски ајдутски војвода.
1916  Јорген Грам — дански математичар.
1933  Константин Кавафи — грчки поет.
1947  Ирвинг Фишер — американски економист.
1951  Лудвиг Витгенштајн — австриско-британски филозоф.
1980  Алфред Хичкок — британски филмски режисер.
1993  Мик Ронсон — англиски рок-гитарист.
2006  Џон Кенет Галбрајт — канадско-американски економист.
2017  Џонатан Дем — американски филмски режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември