Александар Маренич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Маренич
Лични податоци
Полно име Александар Игоревич Маренич
Роден на април 29 1989 (1989-04-29) (34 г.)
Роден во Зерноград, СССР
Висина 1.74
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 17
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006 ФК Ростов 1 (0)
2007–2009 ФК Москва 9 (1)
2010 ФК Аланија Владикавказ 26 (4)
2011– ФК Локомотив Москва
Репрезентација
2005–2006 Русија U-17 6 (1)
2009–2010 Русија U-21 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21:09, 30 ноември 2010 (UTC)

Александар Маренич (руски: Александр Игоревич Маренич, роден на 29 април 1989 во Ростовска област) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Маренич својата професионална кариера ја започнал во 2006 година како играч на ФК Ростов, и во истиот тим се задржал до 2007 година, кога преминал во ФК Москва. Настапувал една сезона и за ФК Аланија Владикавказ за да во 2011 премине во Локомотив.