Алфред Хичкок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алфред Хичкок
Роден(а) Алфред Хичкок
13 август 1899(1899-08-13)
Лентонстаун, Ангија
Починал(а) 29 април 1980(1980-04-29) (воз. 80 г.)
Лос Анџелес, САД
Занимање Режисер
Активен период 1921–1976
Сопружник Алма Ревил (1926–1980)

Алфред Џозеф Хичкок (Sir Alfred Joseph Hitchcock; Лентонстаун, 13 август 1899 - Лос Анџелес, 29 април 1980)[1]британски филмски режисер тесно врзан за трилер жанрот. Под влијание на експресионизмот од Германија, тој почнува да режира во Англија и работи во САД од 1939. Со повеќе од 50 филмови со неговиот потпис и кариера преку 6 децении, тој останува еден од најпознатите и најпопуларните режисери на сите времиња. Неговите иновации и визии влијаат врз голем број на филмски работници, продуценти и актери. Единствен оскар за најдобар филм од неговите остварувања има добиено Ребека, но за негови најпознати и најдобри филмови се сметаат Психо и Вртоглавица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Alfred Hitchcock". Ken Mogg. Senses of Cinema. Sensesofcinema.com. Accessed 18 July 2010.