1939

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1939 во разни календари
Грегоријански календар1939
MCMXXXIX
Ab urbe condita2692
Ерменски календар1388
ԹՎ ՌՅՁԸ
Асирски календар6689
Бахајски календар95–96
Балиски календар1860–1861
Бенгалски календар1346
Берберски календар2889
Будистички календар2483
Бурмански календар1301
Византиски календар7447–7448
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4635 или 4575
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4636 или 4576
Коптски календар1655–1656
Етиопски календар1931–1932
Еврејски календар5699–5700
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1995–1996
 - Сачка ера1860–1861
 - Кали-југа5039–5040
Холоценски календар11939
Игбоански календар939–940
Ирански календар1317–1318
Исламски календар1357–1358
Јапонски календарШова 14
(昭和14年)
Јавански календар1869–1870
Џуче-календар28
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4272
Мингуо-календарР. Кина 28
民國28年
Нанакшахи471
Тајландски сончев календар2481–2482
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
2065 или 1684 или 912
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
2066 или 1685 или 913

1939 (MCMXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1939 година од новата ера, 939. од вториот милениум, 39. од XX век и последна од 1930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7447 и 7448 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6689 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5699 и 5700 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2692.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1939 година се протега во 4575 и 4576, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4635 и 4636 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2482. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1357 и 1358 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1939 на Ризницата ?