Кинорежисер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Филмски режисер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кинорежисерот, десно, ги дава неговите последни минути на тимот и глумците, за време на снимањето на филмска драма на местоположба во Лондон.

Кинорежисер или филмејкер (во популарната култура) — личност која ги раководи снимањето и продукцијата на филмот.[1] Голем број на луѓе ги сметаат кинопродуцентите, снимателите, монтажерите како и експертите за посебни ефекти за кинорежисери.[2]

Кинорежисерот ја визуализира неговата замисла на сцената, ги контолира уметничките и драмски движења на глумците, задно со цел авторски тим кој работи според неговата визија. Во некои случаи, кинорежисерите немаат целосна контрола врз филмот. Кинорежисерот, исто така, може да биде избран и од страна на продуцентот на самото дело. Во овој случај, продуцентот има право на вето врз она што не му се допаѓа при режирањето на филмот, бидејќи е работен според неговото сценарио.

При режирање на поединечни епизоди за некое телевизиско шоу, одговорноста на кинорежисерот е некако намалена, пореди фактот дека визуелниот изглед и емоционалноста на ТВ-сериите веќе се поставени, најчесто преку творецот на шоуто, извршниот продуцент, или само продуцентот.[3]
Во однос на половата еднаквост, слободно може да се каже дека кинорежијата претставува машка професија. Првата жена режисер (кинорежисерка) која ја освоила наградата „Оскар“ за режија била Кетрин Бигелоу, во 2010 година. Според анкетата на Центарот за истражување на работата на жените во телевизиската и филмската индустрија, само 7 % од 250-те најпрофитабилни филмови во 2014 година биле режирани од жени.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cambridge Advanced Learner's Dictionary)“. Архивирано од изворникот на 2009-12-26. Посетено на 2010-01-13.
  2. American Heritage Dictionary[мртва врска]
  3. Karl French (2006-08-27). „Seeing the director's point of view“. Financial Times.
  4. „Жените се најчесто пред камерите, ретко која седнува на режисерското столче“, Дневник, година XIX, број 5704, сабота, 28 февруари 2015, стр. 22.