Михал Голаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михал Голаш
Голаш на ГП Импанис-Ван Петегем 2014
Лични податоци
Цело имеМихал Голаш
ПрекарГоли
Роден29 април 1984 (1984-04-29) (39 г.)
Торуњ,  Полска
Висина1,80 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2005–2006 ТКК Пацифик Норда Атала Торуњ
Професионални клубови
2007–2008
2009
2010–2011
2012–2015
2016-
Унибет.com
Амика Чипс-Кнауф
Вакансолел
Омега Парма-Квик Степ
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

MaillotPolonia.PNG Национален друмски првак (2012)
Последна промена
29 јуни 2019

Михал Голаш (полски: Michał Gołaś; р. 29 април 1984 во Торуњ) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Во септември 2015 година било објавено дека ќе се приклучи на Тим Скај како помошник за сезоната 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
3. ГП Индустри дел Мармо
10. ГП дела Либерационе
2006
1. MaillotPolonia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
7. Краен пласман Џиро деле Реџони
7. ГП Индустри дел Мармо
7. Копа дела Паче
8. Трофео Зсшди
9. Копа Чита ди Асти
2009
4. Краен пласман Трка околу Малополска
7. Краен пласман Џиро ди Сардења
7. Тур де Рејке
2010
3. Ронде ван Дренте
6. Класика де Алмерија
2011
1. Jersey violet.svg Планински пласман Трка околу Полска
4. Краен пласман Тур де Валони
5. Велосипедски класик Лондон-Сари
9. Класика де Алмерија
2012
1. MaillotPolonia.PNG Национално друмско првенство
8. Краен пласман Трка околу Турција
2013
4. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
9. Краен пласман Трка околу Британија
2014
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка околу Пекинг
2. Класик Суд Ардеш
3. ГП Импанис-Ван Петегем
5. Национално друмско првенство
2015
1. Фландриско првенство
2. Национално друмско првенство
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2018
4. Национално друмско првенство

Распоред на резултати на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро СО 93 62 141
Jersey yellow.svg Тур 55 95
Jersey red.svg Вуелта СО 118

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
  2. Виндзор, Ричард (24 септември 2015). „Michal Golas announced as Team Sky's latest signing“. Cycling Weekly. Посетено на 24 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]