Домагој Вида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домагој Вида

Домагој Вида (29 април 1989, Осиек) — фудбалски репрезентативец на Хрватска кој игра во ФК Бешикташ. Може да игра на сите позиции во одбранa. Висок е 184 см.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Домагој поминал низ сите младински клубови на Осиек. Со 14 години почнал да тренира, и за три години стигнал до првиот тим на Осиек. Наредните четири сезони ги ппоминал во клубот на Осиек, и за тоа време бележи 88 настапи. Со одличните игри во дресот на Осиек привлекол внимание од многу клубови. Прво заминал во загрепскиот Динамо Загреб. Сепак во јули 2009 година за 2/5 милиони евра преминал во ФК Бајер Леверкузен. Во својата дебитантска сезона во дресот на ФК Бајер Леверкузен ги бележи првите настапи во европските натпревари. Дебитираше во 16 септември 2010 година, како измена во мечот против ФК Розенборг. Во Бундеслигата дебитирал на 5 март 2011 година во мечот против ФК Волфсбург.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Ги поминал сите младински селекции на Фудбалска репрезентација на Хрватска. За селекцијата А дебитирал на 23 мај 2010 годинана пријателскиот меч против Фудбалска репрезентација на Велс. Влегол во игра во 75. минута.