24 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

24 април е 114-иот ден во годината според григоријанскиот календар (115-и во престапна година). Остануваат 251 денови до крајот на годината.

Настани:

1184 п.н.е.  Според преданието, Данајците навлегле во опсадената Троја преку групата скриена во подарениот Тројанскиот коњ. Оттука поговорката: „Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“.
1854  Врховниот суд на САД донесе пресуда дека патентот за машина за шиење му припаѓа на механичарот Елиас Хау. Тој ја конструира машината за шиење и во потрага за покровител отиде во Англија, каде директорот на патувачкиот театар „Сингер“ и други луѓе го измамија и почнаа да ја произведуваат познатата „сингерка“. Своето право на патентот, Хау го доби по судски пат и секојдневно примаше по 4.000 долари за лиценцата.
1898  Шпанија објави војна на САД по американскиот ултиматум за повлекување на Мадрид од Куба.
1945  Втора светска војна: Американската војска го ослободува концентрациониот логорДахау“.
1949  Во Скопје се одржа првото Универзитетско собрание во Македонија. Притоа е формиран Скопскиот универзитет. Во 1969 година, при одбележувањето на 20-годишнината од работата, Универзитетот го доби името „Кирил и Методиј“, а од 12 ноември 1992 година се вика „Св. Кирил и Методиј“.
1970  Лансиран е првиот кинески вештачки сателит.
1995  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување дипломатски односи меѓу Република Македонија и Република Полска на амбасадорско ниво.

Родени:

1941  Ричард Холбрук Чарлс Алберт — американски дипломат.
1942  Барбара Стрејсенд — американска актерка и пејачка.
1969  Рене Зелвегер — американска актерка и пејачка.
1976  Хуан Мануел Гарате — шпански велосипедист.
1981  Величе Шумуликоски — македонски фудбалер.
1987  Реин Тарамае — естонски велосипедист.

Починале:

1731  Даниел Дефо — англиски писател.
1905  Христо Узунов — еден од плејадата големи македонски револуционери во борбата за македонското социјално и национално ослободување.
1986  Волис Симпсон — сопруга на абдицираниот Едвард VIII.
1993  Митко Илиевски — еден од основоположниците на Катедрата по филозофија на Филозофскиот факултет во Скопје.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември