Јан Весели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јан Весели

Јан Весели ( чешки: Jan Veselý  ; Острава, 24 април 1990 година ) е чешки кошаркар . Тој можел да игра на крилна и во центарска позиција, а во моментов игра за Фенербахче .

Кариера[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Среќната кариера ја започнал во јуниорските категории на Прибор и Снејкс, остров од Чешка. Во 2006 г. дошол во Словенија и потпишал за екипата на Слован . Во летото 2008 година . се преселил во Белград, во клубот Партизан . Веднаш по пристигнувањето, тој изјавил дека се наоѓа меѓу црно-белите заради тренерот Вујошевиќ .[1] Тој освоил вкупно девет трофеи со Партизан, трипати го освоил Купот на Радивој Корач, Јадранската лига и српската Супер лига . Тој бил член на тимот кој во сезоната 2009/10. го однел до финалето во Евролигата .[2] Во 2010 г. бил прогласен за најдобар млад играч во Европа од ФИБА Европа.[3] На неговиот последен натпревар во дресот на Партизан, капитенот на тимот, Петар Божиќ, дозволил шампионскиот трофеј да го крене Јан Весели кој бил поздравен со овации во преполниот Пионер .[4]

НБА[уреди | уреди извор]

Јан Весели бил избран во првото коло од НБА драфтот за 2011 година како шести избор од страна на Вашингтон Визардс.[5][6] На 9 април 2012 година Јан Весели го остварил својот прв дабл-дабл учинок, запишал 11 бода и скокови во натпревар со Шарлот Бобкетс .[7] Јан Весели ги продолжил своите добри игри против Бобкетс и на 23 април 2012 година остварувајќи рекорд во кариерата, постигнувајќи 16 бода.[8] Во својата прва сезона тој во просек постигнувал 4,7 бода и 4,4 скока по натпревар.

февруари 2014 година направил трансвер во Денвер.[9]

Враќање во Европа[уреди | уреди извор]

Почетокот на август 2014 година потпишал двегодишен договор со турскиот Фенербахче.[10]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Весели во дресот на Партизан

Јан Весели потекнувал од спортско семејство. Неговиот татко бил кошаркар и неговата мајка била одбојкарка.[11] Неговата помлада сестра [12] и неговата девојка се занимаваат со кошарка.[13]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • Партизан :
  • Српско првенство (3): 2008/09, 2009/10, 2010/11.
  • Јадранска лига (3): 2008/09, 2009/10, 2010/11.
  • Куп на Радивоје Корац (3): 2009, 2010, 2011 година.
 • Фенербахче СК :
  • Евролига (1): 2016/17.
  • Турско првенство (3): 2015/16, 2016/17, 2017/18.
  • Куп на Турција (2): 2016, 2019 година.
  • Супер куп на Турција (2): 2016, 2017 година.

Поединечни[уреди | уреди извор]

 • Највреден играч на Евролига (1): 2018/19 .
 • Идеален тим на Евролигата - Прва постава (3): 2015/16, 2017/18, 2018/19 .
 • Најдобар млад играч во изборот на ФИБА Европа (1): 2010 година.
 • Учесник на Ол-стар првенството на Турција (2): 2015, 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Veseli: U Partizanu zbog Vujoševića, Посетено на 4 мај 2013.
 2. Čudesni Partizan na fajnal foru Evrolige, Arena progutala Makabi!, Посетено на 4 мај 2013.
 3. FIBA: Veseli najbolji mladi igrač, Посетено на 4 мај 2013.
 4. Veseli odlazi presrećan, Kecman bi još, Посетено на 4 мај 2013.
 5. „Irving goes No. 1 to Cleveland“. NBA.com. Посетено на 31 мај 2012.
 6. NBA.com Retrieved 3/6/12 12:59 AM EST, Посетено на 4 мај 2013.
 7. Prvi "dabl-dabl" Jana Veselog, Посетено на 4 мај 2013.
 8. Rekord karijere Veselog, San Antonio prvi na Zapadu, Filadelfija u plej ofu, Посетено на 4 мај 2013.
 9. „Veseli u Denveru!“. mondo.rs. 20 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-08. Посетено на 24 март 2014.
 10. „Jan Veseli prešao u Fenerbahče“. b92.net. 5 август 2014. Посетено на 5 август 2014.
 11. Sportal.rs: Jan Veseli: Od Duleta sam mnogo naučio (February 7th 2010)
 12. eKapija.com: Jan Vesely, košarkaš Partizana – veselje se širi na sve strane (May 7th 2010)
 13. Mondo: Veseli, srećan ti put! (June 16th 2011)