Прејди на содржината

Волис Симпсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волис, Волис Симпсон
Војвотка од Виндзор
Војвотката од Виндзор во 1970. година
Војвотката од Виндзор во 1970. година
Сопружник Ерлот Винфилд Спенсер
(венч. 1916, разв. 1927)
Ернест Алдрих Симпсон
(венч. 1928, разв. 1937)
Едвард VIII
(венч. 1937)
Полно име
Беси Волис (родена Ворфилд)
Титули
НМ Војвотката од Виндзор
Династија Виндзор
Татко Тикл Волис Ворфилд
Мајка Елис Монтегју
Роден(а) 19 јуни 1896
Пенсилванија, САД
Умрел(а) 24 април 1986
Булоњска шума, Париз

Волис, Војвотката од Виндзор родена како Беси Волис Ворфилд, подоцна Спенсер, подоцна Симпсон била американска јавна личност и космополитка која се омажила, по третпат, со Едвард VIII, кралот на Британија. Поради негативното јавно мислење за намерата да се ожени со Волис, Едвард морал да абдицира „за да се ожени за жената што ја сака“ - според неговата јавна изјава.

По венчавањето, Едвард и Волис, сега со титули Војвода и Војвотка од Виндзор, живееле приватен живот, главно во Париз.