Јан Вертонген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јан Вертонген
JanVertonghen2018.jpg
Вертонген со Белгија во 2018
Лични податоци
Полно име Јан Берт Лиеве Вертонген[1]
Роден на 24 април 1987 (1987-04-24) (33 г.)[2]
Роден во Синт-Никлас, Белгија
Држава Белгија Белгија
Висина 1.89 m[3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 5
Младинска кариера
1997–2000 ФК Тиелроде
2000–2003 600px viola con bande giallo rosse.svg Герминал Биршот
2003–2006 Ајакс Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2012 Ајакс Ајакс 155 (23)
2006–2007600px Blu Giallo e Blu.png Валвајк 12 (3)
2012– Тотенхем Тотенхем 228 (6)
Репрезентација
2002 Белгија Белгија 16 6 (1)
2006–2009 Белгија Белгија 21 23 (0)
2007– Белгија Белгија 110 (9)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 9 May 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20:09, 6 July 2018 (UTC)

Јан Берт Лиеве Вертонген (холандски изговор: [ˈjɑn vərˈtɔŋə(n)]; роден на 24 април 1987 година) е белгиски фудбалер, играч од одбраната на Tотенхем Хотспар и белгиската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Главно игра како централен дефанзивец, но исто така може да игра и како лев бек.

Биографија[уреди | уреди извор]

Вертонген е роден во Син-Никлас, Белгија, од Риа Матеувс и Пол Вертонген.[4][5] Тој има двајца браќа, Вард и Лоде, и двајцата играат фудбал.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Vol beloften: Jan Vertonghen" [Full of promises: Jan Vertonghen] (холандски). AFC Ajax. 25 октомври 2005. Архивирано од изворникот на 14 јули 2014.
  2. "2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Belgium" (PDF). FIFA. 10 јуни 2018. стр. 3. Посетено на 10 јуни 2018.
  3. "J. Vertonghen: Summary". Soccerway. Perform Group. Посетено на 10 јуни 2018.
  4. Wallace, Sam (15 декември 2012). "Exclusive interview: Jan Vertonghen spurred on by Tottenham's fight". The Independent. Посетено на 24 декември 2016.
  5. Flavius, Kavan (21 декември 2016). "Spurs Star's Mother Admits White Hart Lane Exit Could Be Close Due to 'Homesickness' Issues". Посетено на 24 декември 2016.