Прејди на содржината

Хуан Мануел Гарате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуан Мануел Гарате
Гарате на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеХуан Мануел Гарате Сепа
Роден24 април 1976(1976-04-24)(48 г.)
Ирун, Шпанија
Висина1,74 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2000–2004
2005
2006–2008
2009–2014
Лампре-Даикин
Соние Дувал-Продир
Квик Степ-Инерџетик
Рабобанк
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2006)
Планински пласман (2006)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2009)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2001)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2005)
Последна промена
28 јануари 2015

Хуан Мануел Гарате Сепа (шпански: Juan Manuel Gárate Cepa; р. 24 април 1976 во Ирун) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој возел професионално од 200 до 2014 година. Се сметал за специјалист за искачување и негови најголеми достигнувања се на Џиро д’Италија, каде завршил четврти во генералниот пласман во 2002, петти во 2005 и победник на планинскиот пласман и седмо место во генералниот пласман на Џиро д’Италија 2006. Исто така го освоил шпанското национално друмско првенство во 2005 и завршил прв на Мон Венту на претпоследната етапа на Тур де Франс 2009.

Во февруари 2014 година било објавено дека Гарате го раскинал договорот со Белкин Про Сајклинг.[1]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2001
1. Етапа 14 Вуелта а Еспања
2002
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 7 Тур де Свис
1. Етапа 3 Џиро дел Трентино
2005
1. Шпанија Национално друмско првенство
5. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Планински пласман Вуелта а Андалусија
1. Пласман Метас Волантес Вуелта а Андалусија
2006
7. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Планински пласман
1. Етапа 19
2009
1. Етапа 20 Тур де Франс
2011
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон

Распоред на резултатите на Гранд Тур

[уреди | уреди извор]
Гранд Тур 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Џиро 20 4 10 5 7 37 59 31
Тур 66 72 21 62 35 СО
Вуелта 62 37 СО 69 23 30 15 38 46 66 42 71

СО = се откажал

  1. „Гарате ја одби понудата на Белкин“. Cyclingnews.com. Future plc. 18 февруари 2014. Посетено на 4 март 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]