Емануеле Села

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емануеле Села
Села на Рут ду Суд 2012
Лични податоци
Цело имеЕмануеле Села
Роден9 јануари 1981 (1981-01-09) (39 г.)
Виченца, Италија
Висина1,65 м
Маса54 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2004–2008
2009–2010
2011–
Керамика Панарија-Магрес
Кармиоро НГК
Андрони Џокатоли
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2004)
Еднодневни трки и класици
Копа Уго Агостони (2012)
Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато (2012)
Последна промена
6 јуни 2017

Емануеле Села (италијански: Emanuele Sella; р. 9 јануари 1981 во Виченца) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Андрони Џокатоли-Сидермек.[1]

Допинг[уреди | уреди извор]

На 23 јули 2008, Села се покажал позитивен на супстанцата CERA, трета генерација на ЕПО според La Gazzetta dello Sport.[2] Села потврдил дека користел ЕПО кога бил повикан да сведочи пред Италијанскиот олимписки комитет (CONI) на 8 август 2008. Ова предизвикало да биде суспендиран една година, започнувајќи од 19 август 2008.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Трофео Алчиде Дегаспери
2004
1. Трофео Чита ди Кастелфидардо
12. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 11
2005
1. Краен пласман Трка Бриксија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2b
3. ГП ди Лугано
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2007
1. Етапа 3 Трка Бриксија
2008
1. Етапа 5 Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
6. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 14
1. Етапа 15
1. Етапа 20 (дисквалификуван за допинг)
2009
3. Краен пласман Синтуро де л’Емпорда
1. Етапа 3
2010
2. ГП Кантон Аргау
3. Краен пласман Трка околу Австрија
2011
1. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 1b
1. Етапа 3
2. Краен пласман Џиро дел’Апенино
2. Класика Сарда Олбија-Пантоџа
3. Тур де Лангкави
2012
1. Копа Уго Агостони
1. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
2013
1. Jersey pink.svg Планински пласман Рут ду Суд
10. Џиро дел’Емилија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 12 10 26 11 6 35 45 58 63
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; Поништени резултати = пречкртани; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Андрони Џокатоли (AND) – ИТА“. UCI Continental Circuitѕ]. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 9 јануари 2014.
  2. http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2008/aug08/aug06news-Giro's-king-of-the-mountain-Sella-positive-for-EPO-CERA.
  3. http://www.velonews.com/article/81475/sella-tells-coni-he-used-epo.AgenceFrancePresse.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]