Фабијан Вегман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фабијан Вегман
Вегман на Трката околу Алберта 2013
Лични податоци
Цело имеФабијан Вегман
Роден20 јуни 1980 (1980-06-20) (41 г.)
Минстер, Западна Германија
Висина1,78 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСтелтинг Сервис Груп
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2001 РВ Зосенхајм
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011
2012–2014
2015-
Геролштајнер
Тим Милрам
Леопард Трек
Гармин-Баракуда
Култ Енерџи Про Сајклинг
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
Планински пласман (2004)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2007, 2008, 2012)
Тре Вали Варезине (2004)
ГП Мигел Индураин (2006, 2008)
Трка околу Франкфурт (2009, 2010)
Последна промена
31 јануари 2015

Фабијан Вегман (германски: Fabian Wegmann; р. 20 јуни 1980 во Минстер) — германски професионален друмски велосипедист, познат како специјалист за планини. Моментално вози за професионалната континентална екипа Стелтинг Сервис Груп. Вегман е трикратен германски национален друмски првак (2007, 2008, 2012).[1]

Вегман учествувал на Тур де Франс во 2004 и 2005. Висок е 1,78 метри, тежи 60 килограми и моментално живее во Фрајбург. Тој бил член на Геролштајнер од 2002 до 2008.

На Џиро д’Италија 2004, Вегман го освоил планинскиот пласман како најдобар возач низ планините. На Тур де Франс 2005, Вегман нападнал рано на седмата етапа во обид да победи на етапата, кој завршувала во Карлсруе, Германија. Поради неговото огромно водство (до 17 минути од главната група), тој станал виртуелен водач во бодови и генералниот пласман. Меѓутоа, тој бил фатен кон крајот на етапата. Тој ја облекол точкастата маичка на два наврата на Тур де Франс. Ги освоил германските национални друмски првенства во 2007, 2008 и 2012.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1999
1. MaillotAlemania.PNG Национален друмски првак под 23 години
2002
6. ГП Триберг-Шварцвалд
2003
1. Краен пласман Трка околу Саксонија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Рајнската област-Пфалц
3. Гран при де Фурмие
7. Копа Плаки
9. Џиро дел Пиемонт
2004
1. Jersey blue.svg Планински пласман Џиро д’Италија
1. Тре Вали Варезине
3. Краен пласман Трка околу Романија
4. Гран Премио ди Кјасо
5. Гран Премио Чита ди Камаиоре
6. ГП Мигел Индураин
8. Копа Плаки
8. Трофео Калвија
9. Трофео Солер
9. Шпаркасен Џиро Бохум
2005
1. Етапа 5 Трка околу Полска
1. ГП Сан Франциско
3. Шпаркасен Џиро Бохум
1. ГП Триберг-Шварцвалд
4. ГП Бруно Бегели
6. Џиро ди Ломбардија
8. Волта ао Алгарве
10. Трка околу Келн
10. Флеш Валон
2006
1. Етапа 1 Дофине Либере
1. ГП Мигел Индураин
3. Џиро ди Ломбардија
2007
1. MaillotAlemania.PNG Национално друмско првенство
1. Трка околу Нирнберг
2. ГП Бруно Бегели
4. Краен пласман Трка околу Полска
8. Трка околу Баварија
9. Светско друмско првенство
2008
1. MaillotAlemania.PNG Национално друмско првенство
1. ГП Мигел Индураин
2. Јапонски куп
4. Трка околу Франкфурт
6. Брабантсе Пејл
7. Светско друмско првенство
10. Ватенфал Класик
2009
1. Трка околу Франкфурт
2. Страде Бјанке
3. Брабантсе Пејл
3. ГП Мигел Индураин
7. ГП де Валони
7. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
8. Трофео Калвија
9. ГП ди Лугано
2010
1. Трка околу Франкфурт
3. ГП Џеф Шеренс
6. Трофео Магалуф-Палманова
7. Гран при Квебек
2011
3. Краен пласман Тур де ла Сом
3. ГП Мигел Индураин
4. Гран при Квебек
6. Минстерланд Џиро
10. Страде Бјанке
10. Гран при Монтреал
2012
1. MaillotAlemania.PNG Национално друмско првенство
8. Амстел Голд Рејс
8. Гран при Квебек
2013
4. Гран при Квебек
2014
7. Трка околу Франкфурт
10. Трофео Муро-Порт д ’Алсудија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 36 СО СО СО
Jersey yellow.svg Тур СО 79 65 60 СО 134 118
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Екипата Гармин-Сервело ги објави имињата на екипата за 2012“. Гармин-Сервело. Slipstream Sports LLC. 18 ноември 2011. Посетено на 3 јануари 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]