ЕФ Едукејшн-ИзиПост

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЕФ Едукејшн Фирст
Инфомации за тимот
UCI кодTIA (2005–2006)
TSL (2007–2008)
GRM (2009–2012)
GRS (2012–2014)
TCG (2015)
CPT (2016)
CDT (2016–2017)
EFD (2018)
EF1 (2019-денес)
ЛоциранСАД
Основан2003 (2003)
Статусникаков статус (2003–2004)
континентална екипа (2005−2006)
професионална континентална (2007–2008)
Светска турнеја на UCI (2009–денес)
ВелосипедиАбичи (2003)
Лемонд (2004)
Џавелин (2005–2006)
Фелт (2007–2010)
Сервело (2011–2014)
Канондејл (2015–денес)
Клучни кадри
Извршен директорЏонатан Вотерс
Историја на тимското име
2003
2004–2006
2007–2008
2008
2009
2010
2011
2012
2012–2014
2015
2016
2017
2018
2019-
5280-Субару
ТИАА-ЦРЕФ
Слипстрим-Чипотл
Гармин-Чипотл
Гармин-Слипстрим
Гармин-Транзишанс
Гармин-Сервело
Гармин-Баракуда
Гармин-Шарп
Канондејл-Гармин
Канондејл
Канондејл-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст

ЕФ Едукејшн Фирст (кратенка на екипата според UCI: EF1) — американска професионална велосипедска друмска екипа. Основана во 2003 година, екипата станала дел од Светската турнеја во 2009 година. Нејзиното седиште е во Булдер, Колорадо, но екипата има и европско седиште во Ѓирона, Каталонија, Шпанија. Slipstream Sports LLC е сопственик на екипата. Спортски директор и генерален менаџер е Џонатан Вотерс, поранешен возач. Канондејл, американско-канадски производител на велосипеди, е спонзор на дел од името на екипата. Гармин, американско-швајцарски компанија за ГПС, е исто така делумен спонзор.

Помеѓу 2009 и 2014 година, ЕФ Едукејшн-ИзиПост завршил во рамките на најдобрите десет во четири наврати во Светската турнеја. Позначајни резултати им биле: Ватенфал Класик 2009 и Ватенфал Класик 2010 со Американецот Тајлер Фарар, Трка околу Полска 2010, Волта а Каталуња 2013, Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 и Џиро ди Ломбардија 2014 со Ирецот Даниел Мартин, Тур Даун Андер 2011 со Австралиецот Камерон Мајер, Париз-Рубе 2011 со Белгиецот Јохан Вансумерен, Џиро д’Италија 2012 со Канаѓанецот Рајдер Хесједал и Критериум ду Дофине 2014 со Американецот Ендру Талански. Помеѓу 2008 и 2014 година, екипата освоиле деветнаесет етапи на големите трки — седум на Тур де Франс, шест на Џиро д’Италија и шест на Вуелта а Еспања.

Екипата е позната по нејзиниот став за антидопинг. Екипата ги проверува нивоата на крвта пред да потпише со нови возачи и поседува внатрешен систем за проверка. Ниеден возач не се покажал позитивен за време или по неговиот престој во екипата. Меѓутоа, возачите кои настапувале со забранети супстанци кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите им е дозволено да настапуваат во екипата по нивното признавање и подоцнежната забрана.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Џек Бауер (НЗЛ) (1985-04-07)7 април 1985 (воз. 30)
 Алберто Бетиол (ИТА) (1993-10-23)23 октомври 1993 (воз. 22)
 Патрик Бевин (НЗЛ) (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 24)
 Нејтан Браун (САД) (1991-07-06)6 јули 1991 (воз. 24)
 Мати Брешел (ДАН) (1984-08-31)31 август 1984 (воз. 31)
 Дилан ван Барле (ХОЛ) (1993-05-22)22 мај 1993 (воз. 22)
 Давиде Вилела (ИТА) (1991-06-27)27 јуни 1991 (воз. 24)
 Ваутер Виперт (ХОЛ) (1990-08-14)14 август 1990 (воз. 25)
 Мајкл Вудс (КАН) (1986-10-12)12 октомври 1986 (воз. 29)
 Џо Домбровски (САД) (1991-05-12)12 мај 1991 (воз. 24)
 Филип Гејмон (САД) (1986-01-28)28 јануари 1986 (воз. 29)
 Андре Кардозо (ПОР) (1984-09-03)3 септември 1984 (воз. 31)
 Сајмон Кларк (АВС) (1986-07-18)18 јули 1986 (воз. 29)
 Лосон Кредок (САД) (1992-02-20)20 февруари 1992 (воз. 23)
 Бен Кинг (САД) (1989-03-22)22 март 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
 Кристијан Корен (СЛО) (1986-11-25)25 ноември 1986 (воз. 29)
 Себастијан Лангевелд (ХОЛ) (1985-01-17)17 јануари 1985 (воз. 30)
 Алан Марангони (ИТА) (1984-07-16)16 јули 1984 (воз. 31)
 Морено Мозер (ИТА) (1990-12-25)25 декември 1990 (воз. 25)
 Рајан Мулен (ИРС) (1994-08-07)7 август 1994 (воз. 21)
 Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (1988-01-30)30 јануари 1988 (воз. 27)
 Пјер Ролан (ФРА) (1986-10-10)10 октомври 1986 (воз. 29)
 Кристофер Скјерпинг (НОР) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
 Томс Скујињш (ЛАТ) (1991-06-15)15 јуни 1991 (воз. 24)
 Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) (1989-07-01)1 јули 1989 (воз. 26)
 Ендру Талански (САД) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
 Ригоберто Уран (КОЛ) (1987-01-06)6 јануари 1987 (воз. 28)
 Давиде Формоло (ИТА) (1992-10-25)25 октомври 1992 (воз. 23)
 Алекс Хаус (САД) (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28)
 Рубен Цепунтке (ГЕР) (1993-01-29)29 јануари 1993 (воз. 22)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Алберто Бетиол29 октомври 1993
NZL Патрик Бевин15 февруари 1991Team BridgeLane (2015)
USA Нејтан Браун7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
AUS Брендан Канти17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
GBR Хју Карти9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Сајмон Кларк 18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
AUS Вил Кларк 11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
USA Лосон Кредок20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
USA Џо Домбровски12 мај 1991Тим Скај (2014)
ITA Давиде Формоло25 октомври 1992Cannondale Pro Cycling Team (2014)
USA Алекс Хаус1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
SLO Кристијан Корен25 ноември 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Себастијан Лангевелд17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
IRL Рајан Мулен7 август 1994An Post-ChainReaction (2015)
USA Тејлор Фини27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Пјер Ролан 10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
NZL Томас Скали14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
LAT Томс Скујињш15 јуни 1991Холовеско-Ситадел (2015)
NED Том-Јелте Слагтер1 јули 1989Белкин (2013)
USA Ендру Талански23 ноември 1988Amore & Vita (2009)
COL Ригоберто Уран26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
BEL Том Ван Асбрук19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
NED Дилан ван Барле21 мај 1992Rabobank Development (2013)
BEL Сеп Ванмарке28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
ITA Давиде Вилела27 јуни 1991Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Ваутер Виперт14 август 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2015)
CAN Мајкл Вудс 12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
AUS Сајрус Монк (1 авг–31 дек, стажант)7 ноември 1996African Wildlife Safaris (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Алберто Бетиол

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Ригоберто Уран26 јануари 1987
DEN Мати Брешел31 август 1984Астана (2017)
USA Нејтан Браун7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
AUS Брендан Канти17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
GBR Хју Карти9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Вил Кларк 11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
AUS Сајмон Кларк 18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
USA Лосон Кредок20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
AUS Мичел Докер2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
USA Џо Домбровски12 мај 1991Тим Скај (2014)
USA Алекс Хаус1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
NED Себастијан Лангевелд17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
SWE Ким Магнусон31 август 1992Tre Berg-PostNord (2017)
GBR Даниел Меклеј3 јануари 1992Фортунео-Оскаро (2017)
ITA Саша Модоло19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
USA Логан Овен25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
USA Тејлор Фини27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Пјер Ролан 10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
NZL Томас Скали14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
BEL Том Ван Асбрук19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
BEL Сеп Ванмарке28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
CAN Мајкл Вудс 12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
COL Хулијан Кардона19 јануари 1997Medellín-EPM (2017)
COL Даниел Мартинес25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
ESP Даниел Морено5 септември 1981Мовистар (2017)
NED Јулиус ван ден Берг (26 јул–31 дек)23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Ригоберто Уран

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Шон Бенет31 март 1996
ITA Алберто Бетиол29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
DEN Мати Брешел31 август 1984Астана (2017)
USA Нејтан Браун7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
ECU Хонатан Кајседо28 април 1993Medellín-EPM (2018)
GBR Хју Карти9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Сајмон Кларк 18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
USA Лосон Кредок20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
AUS Мичел Докер2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
USA Џо Домбровски12 мај 1991Тим Скај (2014)
COL Серхио Игита (1 мај–31 дек)1 август 1997Манзана Постобон (2018)
NED Морено Хофланд31 август 1991Лото-Судал (2018)
USA Алекс Хаус1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
EST Танел Кангерт11 март 1987Астана (2018)
NED Себастијан Лангевелд17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
COL Даниел Мартинес25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
GBR Даниел Меклеј3 јануари 1992Фортунео-Оскаро (2017)
ITA Саша Модоло19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
AUS Лахлан Мортон2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
USA Логан Овен25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
USA Тејлор Фини27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
NZL Томас Скали14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
COL Ригоберто Уран26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
NED Јулиус ван ден Берг23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
USA Тиџеј ван Гардерен12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
BEL Сеп Ванмарке28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
MEX Луис Виљалобос (1 јул–)26 јуни 1998Aevolo (2019)
AUS Џејмс Вилан11 јули 1996Драпак Профешанл Сајклинг (2018)
CAN Мајкл Вудс 12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Шон Бенет

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Шон Бенет31 март 1996
ITA Алберто Бетиол29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SUI Штефан Бисегер (1 авг–31 дек)13 септември 1998Тјудор Про Сајклинг Тим (2019)
ECU Хонатан Кајседо28 април 1993Medellín-EPM (2018)
GBR Хју Карти9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Сајмон Кларк 18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
DEN Магнус Корт16 јануари 1993Астана (2019)
USA Лосон Кредок20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
AUS Мичел Докер2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
POR Рубен Гереиро6 јули 1994Катјуша-Алпесин (2019)
NOR Кристофер Халворсен13 април 1996Инеос (2019)
COL Серхио Игита1 август 1997Еускалтел-Еускади (2019)
NED Морено Хофланд31 август 1991Лото-Судал (2018)
USA Алекс Хаус1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
EST Танел Кангерт11 март 1987Астана (2018)
BEL Јенс Кекелејре23 ноември 1988Лото-Судал (2019)
NED Себастијан Лангевелд17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
COL Даниел Мартинес25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
AUS Лахлан Мортон2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
USA Логан Овен25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
USA Нилсон Паулес3 септември 1996Џамбо-Висма (2019)
GER Јонас Руч24 јануари 1998Team Lotto-Kern Haus PSD Bank (2019)
NZL Томас Скали14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
COL Ригоберто Уран26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
NED Јулиус ван ден Берг23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
USA Тиџеј ван Гардерен12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
BEL Сеп Ванмарке28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
MEX Луис Виљалобос (1 јан–31 мај)26 јуни 1998Aevolo (2019)
AUS Џејмс Вилан11 јули 1996Драпак Профешанл Сајклинг (2018)
CAN Мајкл Вудс 12 октомври 1986Хјуман Пауеред Хелт (2015)
Извор: UCI

Фуснота: Шон Бенет

Надворешни врски[уреди | уреди извор]