Логан Овен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логан Овен
Овен на Тур де Бретањ 2014
Лични податоци
Цело имеЛоган Овен
Роден25 март 1995 (1995-03-25) (26 г.)
Вашингтон, Вашингтон,  САД
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-Нипо
Дисциплинадрумски и велокрос
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2006
2009–2012
Редлајн
Редлајн
Професионални клубови
2013

2014–2017
2018–
Калифорнија Џајант Бери Фармс
Хагенс Берман Аксеон
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Последна промена
9 февруари 2019

Логан Овен (англиски: Logan Owen; р. 25 март 1995) — американски професионален велокрос и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-Нипо.[1]

Освоил 10 последователни национални првенства во велокрос и етапа на Трката околу Јута 2015.

Кариера[уреди | уреди извор]

Бисел Дивилопмент Тим (2014–17)[уреди | уреди извор]

Овен се приклучил на тогашниот Хагенс Берман Аксеон за сезоната 2014.[2]

Во 2016 година, Овен го освоил Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години по долго бегство, на крајот поминувајќи ја целта сам.

ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак (2018-)[уреди | уреди извор]

Во септември 2017 година било објавено дека Овен ќе се приклучи на ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак за сезоната 2018.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Овен е оженет со велосипедистката Клои Дајгерт.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велокрос[уреди | уреди извор]

2004–2005
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2005–2006
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2006–2007
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2007–2008
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2008–2009
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2009–2010
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2011–2012
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
2012–2013
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско првенство
1. Велокрос Намур (јуниор)
2013–2014
1. MaillotUSA.PNG Национално првенство под 23 години
2014–2015
1. MaillotUSA.PNG Национално првенство под 23 години
2. Панамериканско првенство

друмски[уреди | уреди извор]

2013
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско друмско првенство
1. MaillotUSA.PNG Национално јуниорско критериум првенство
2. Краен пласман Курс де ла По (јуниори)
4. Светско јуниорско друмско првенство
2014
8. Париз-Рубе за млади
2015
1. Етапа 3 Трка околу Јута
2016
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
2017
6. Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Етапа 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2019. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. Малак, Пет (18 октомври 2013). „14 riders make up Merckx's Bissell development squad“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 16 декември 2013.
  3. „Cannondale-Drapac signs Logan Owen“. cyclingnews.com. 28 септември 2017. Посетено на 7 ноември 2017.
  4. Бесере Џуниор, Џон (19 декември 2016). „Owen cycling success "almost overwhelming". Kitsap Sun. Brent Morris, Gannett Company. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]