Кристијан Корен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристијан Корен
Лични податоци
Цело име Кристијан Корен
Роден 25 ноември 1986 (1986-11-25) (воз. 31 г.)
Постојна,  Словенија
Висина 1,83 м
Маса 72 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Бахреин-Мерида
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
2009 Ботоли Норделетрика Рамонда
Професионални клубови
2005–2007
2008
2010–2014
2015-2017
2018-
Сава
Перутнина Птуј
Ликвигас-Доимо
Канондејл-Гармин
Бахреин-Мерида
Последна промена
7 јануари 2018

Кристијан Корен (словенечки: Kristijan Koren; р. 25 ноември 1986 во Постојна) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мерида.[1] Корен станал професионалец во 2010 година.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Станал професионалец со екипата Ликвигас-Доимо во 2010 година.[3][4] Останал со екипата за 2011 година,[5][6] 2012 година,[7][8] 2013 година,[9][10] и 2014 година.[11][12]

За 2015 година потпишал со екипата Канондејл-Гармин.[13][14]

Тој го направил неговото деби на некоја голема трка на Тур де Франс 2010, завршувајќи 94. на крај. Тој постигнал бегство на 17. етапа на трката, која завршувала на врвот на Кол ду Турмале. Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[15]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Национално хронометарско првенство
2008
1. Ла Кот Пикарди
1. Пролог Истерејн Спринг Трофи
Вуелта а Куба
1. Етапа 5
1. Етапа 13
2009
1. Етапа 7 Џиро дела Вале д’Аоста Мон Блан
Џиро д’Италија под 27
1. Етапа 8
1. Етапа 9
1. Етапа 3 Џиро дел Фурланија-Јулиска краина
2010
1. Гран Премио Сита ди Камеоре
94. Тур де Франс
2012
3. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4 (ITT)
10. Национално друмско првенство
2014
2. Гран Премио Бруно Бегели
4. Краен пласман Трка околу Словенија
5. Класик РајдЛондон-Сари
6. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Класик Дач Фуд Вали
2017
8. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 128
Jersey yellow.svg Тур 93 86 98 100 135 69 152
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kristijan Koren is joining Bahrain Merida Pro Cycling Team“, „Бахреин-Мерида“, Bahrain World Tour Cycling Team, 9 август 2017 (конс. 1 јануари 2018 г).
 2. Кристијан Корен“, „Канондејл-Гармин“, Slipstream Sports LLC (конс. 25 јануари 2015 г).
 3. Грегор Браун. „Ликвигас го потврди младиот талент за составот 2010“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 октомври 2009 (конс. 16 ноември 2014 г).
 4. Ричард Тајлер. „Ликвигас го потврди составот за 2010“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 ноември 2009 (конс. 16 ноември 2014 г).
 5. Бери Рајан. „Кинг, Дуган и Вурф потврдиле со Ликвигас-Канондејл“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 октомври 2010 (конс. 16 ноември 2014 г).
 6. Бен Аткинс. „Ликвигас-Канондејл потпиша уште седун возачи за заокружување на екипата за 2011 година“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 13 октомври 2010 (конс. 16 ноември 2013 г).
 7. Ликвигас-Канондејл го потврди Бетанкур за составот 2012“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 ноември 2011 (конс. 16 ноември 2014 г).
 8. Бен Аткинс. „Ликвигас-Канондејл го заокружи составот, шест нови лица за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 23 ноември 2011 (конс. 16 ноември 2014 г).
 9. Планови на Тим Канондејл за 2013 година“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 ноември 2012 (конс. 16 ноември 2014 г).
 10. Cannondale and Zani slated to take over Liquigas“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 10 септември 2012 (конс. 16 ноември 2014 г).
 11. Cannondale Pro Cycling finalizes 2014 team roster“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 ноември 2013 (конс. 16 ноември 2014 г).
 12. Потврден составот: Саган, Мозер, Басо и Вивијани во Канондејл за 2014 година“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 21 ноември 2013 (конс. 16 ноември 2014 г).
 13. Канондејл-Гармин Про Сајклинг го објавија составот за 2015 година“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 ноември 2014 (конс. 16 ноември 2014 г).
 14. Грегор Браун. „Cannondale-Garmin announces 2015 team line-up“, „Cycling Weekly“, Time, 14 ноември 2014 (конс. 16 ноември 2014 г).
 15. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. http://www.procyclingstats.com/race/Giro_dItalia_2017_Startlist. конс. 2 мај 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]