Постојна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Постојна
Postojna
Поглед на Постојна
Грб на Постојна
Постојна is located in Slovenia
Постојна
Постојна
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′33.1″N 14°12′49.2″E / 45.775861° СГШ; 14.213667° ИГД / 45.775861; 14.213667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна33,29 км2 (12,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000556399999556,4 м
Население (2020)
 • Вкупно9.605
 • Густина290/км2 (750/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6230
Повик. бр.05
Рег. таб.PO

Постојна (словенечки: Postojna; германски: Adelsberg; италијански: Postumia) — град во Општина Постојна, 35 километри од Трст, во југозападна Словенија. Градот е центар на општината Постојна. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Познато е дека областа била населена уште од палеолитската ера поради откривањето на пештерска населба во близина на градот Постојна наречена карпесто засолниште Бетал (словенечки: Betalov spodmol). Градот лежи на реката Пивка. Во пишаните извори населбата првпат се споменува во 13 век, а во 1432 година станала околија. За град е прогласен во 1909 година.

Од доцниот среден век, тој бил дел од Војводството Крањска, а со тоа и дел од Хабсбуршката Монархија. Помеѓу 1918 и 1943 година беше под италијанска власт, (номинално до 1947 година) и беше дел од провинцијата Трст, под италијанското име Постумија.[2]

Цркви[уреди | уреди извор]

Парохиската црква во градот е посветена на Свети Стефан и припаѓа на Коперската епархија. Во градското подрачје на Постојна, на оваа парохија припаѓаат и црквата посветена на пророкот Даниел во селото Залог и параклисот посветен на Свети Лазар на градските гробишта.[3]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Една од главните туристички атракции на Словенија, Постојнска Јама, се наоѓа во близина на градот.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Postojna
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 2
(36)
4
(40)
8
(47)
13
(55)
18
(64)
22
(71)
24
(76)
24
(75)
20
(68)
14
(57)
7
(45)
4
(39)
13
(56)
Прос. ниска °C (°F) −5
(23)
−4
(25)
−1
(30)
3
(37)
7
(44)
10
(50)
11
(52)
11
(52)
8
(47)
4
(40)
1
(34)
−2
(28)
4
(39)
Прос. врнежи мм (ин) 107
(4.2)
86
(3.4)
140
(5.5)
135
(5.3)
196
(7.7)
155
(6.1)
130
(5)
155
(6.1)
188
(7.4)
208
(8.2)
208
(8.2)
130
(5)
1.831
(72,1)
Извор: Weatherbase[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Postojna municipal site (словенечки)
  2. „Image: 487px-Venezia_Giulia.jpg, (487 × 599 px)“. upload.wikimedia.org. Посетено на September 2, 2015.
  3. Koper, Škofija. „Škofija Koper“. Škofija Koper (словенечки). Посетено на 2021-11-30.
  4. „Weatherbase: Historical Weather for Postojna, Slovenia“. Weatherbase. 2011. Retrieved on November 24, 2011.