Шмихел под Нанос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмихел под Нанос
Šmihel pod Nanosom
Skyline of Шмихел под Нанос
Шмихел под Нанос is located in Slovenia
Шмихел под Нанос
Шмихел под Нанос
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′52.9″N 14°7′10″E / 45.798028° СГШ; 14.11944° ИГД / 45.798028; 14.11944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна10,98 км2 (4,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000585100000585,1 м
Население (2020)
 • Вкупно188
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6230

Шмихел под Нанос (словенечки: Šmihel pod Nanosom) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.