Хреновице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хреновице
Hrenovice
Skyline of Хреновице
Хреновице is located in Slovenia
Хреновице
Хреновице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′44″N 14°8′44.1″E / 45.77889° СГШ; 14.145583° ИГД / 45.77889; 14.145583
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна2,42 км2 (0,93 ми2)
Надм. вис.&10000000000000553799999553,8 м
Население (2020)
 • Вкупно170
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6230

Хреновице (словенечки: Hrenovice) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.