Белско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белско
Belsko
Поглед на Белско
Белско is located in Slovenia
Белско
Белско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′11.3″N 14°9′21.3″E / 45.819806° СГШ; 14.155917° ИГД / 45.819806; 14.155917
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна2,44 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000517799999517,8 м
Население (2020)
 • Вкупно217
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6230

Белско (словенечки: Belsko) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.