Прејди на содржината

Општина Постојна

Координати: 45°47′N 14°13′E / 45.783° СГШ; 14.217° ИГД / 45.783; 14.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Постојна
Občina Postojna
општина
Грб на Општина Постојна
Местоположба на Општина Постојна во Словенија
Местоположба на Општина Постојна во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПостојна
Управа
 • ГрадоначалникИгор Марентич
Површина
 • Вкупна269,9 км2 (104,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно16.442
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Постојна (словенечки: Občina Postojna) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е градот Постојна. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Денес е дел од Приморско-нотрањскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Постојна, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Postojna“. www.postojna.si (словенечки). Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]