Ландол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ландол
Landol
Поглед на Ландол
Ландол is located in Slovenia
Ландол
Ландол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′34.2″N 14°7′57.5″E / 45.792833° СГШ; 14.132639° ИГД / 45.792833; 14.132639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна4,28 км2 (1,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000540899999540,9 м
Население (2020)
 • Вкупно159
 • Густина37/км2 (96/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6230

Ландол (словенечки: Landol) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.