Престранек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Престранек
Prestranek
Поглед на Престранек
Престранек is located in Slovenia
Престранек
Престранек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′50.6″N 14°10′57.9″E / 45.730722° СГШ; 14.182750° ИГД / 45.730722; 14.182750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна3,88 км2 (1,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000545000000545 м
Население (2020)
 • Вкупно712
 • Густина180/км2 (480/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6258

Престранек (словенечки: Prestranek) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.