Сајевче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сајевче
Sajevče
Сајевче is located in Slovenia
Сајевче
Сајевче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′41″N 14°6′47.1″E / 45.74472° СГШ; 14.113083° ИГД / 45.74472; 14.113083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна9,05 км2 (3,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579500000579,5 м
Население (2020)
 • Вкупно38
 • Густина4,2/км2 (11/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6225

Сајевче (словенечки: Sajevče) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.