Мала Брда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала Брда
Mala Brda
Поглед на Мала Брда
Мала Брда is located in Slovenia
Мала Брда
Мала Брда
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′17.6″N 14°5′43.5″E / 45.771556° СГШ; 14.095417° ИГД / 45.771556; 14.095417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна1,36 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000572600000572,6 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6225

Мала Брда (словенечки: Mala Brda) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.