Орехек (Постојна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орехек
Orehek
Skyline of Орехек
Орехек is located in Slovenia
Орехек
Орехек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′56.7″N 14°9′14″E / 45.749083° СГШ; 14.15389° ИГД / 45.749083; 14.15389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна9,09 км2 (3,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000564100000564,1 м
Население (2020)
 • Вкупно196
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6258

Орехек (словенечки: Orehek) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.