Прејди на содржината

Велико Убељско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велико Убељско
Veliko Ubeljsko
Поглед на Велико Убељско
Велико Убељско is located in Slovenia
Велико Убељско
Велико Убељско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′19.6″N 14°4′24.4″E / 45.772111° СГШ; 14.073444° ИГД / 45.772111; 14.073444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна6,03 км2 (2,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000587899999587,9 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6225

Велико Убељско (словенечки: Veliko Ubeljsko) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.