Мало Убељско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Убељско
Malo Ubeljsko
Skyline of Мало Убељско
Мало Убељско is located in Slovenia
Мало Убељско
Мало Убељско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′20.5″N 14°4′55.4″E / 45.772361° СГШ; 14.082056° ИГД / 45.772361; 14.082056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаПостојна
Површина
 • Вкупна2,47 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000565500000565,5 м
Население (2020)
 • Вкупно58
 • Густина23/км2 (61/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6225

Мало Убељско (словенечки: Malo Ubeljsko) — населба во Општина Постојна во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.