Предјамски замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Предјамски замок
Predjamski grad
Höhlenburg Lueg
Castel Lueghi
Карта
Општи податоци
ГрадПредјама, Општина Постојна
ЗемјаСловенија

Предјамски замок — замок во селото Предјама, Општина Постојна, Словенија[1]. Замокот бил изграден во 12 век. Најпознат сопственик и владетел на регионот бил Еразмо Јамски кој долго време го држал градот под опсада. Ерзамо најпосле бил убиен. Замокот денеска е музеј во кој се наоѓаат елементи од средновековието.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Predjamski grad“. Postonjska jama. Архивирано од изворникот на 13 August 2013. Посетено на 18 August 2013.