Бен Кинг (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бен Кинг
Кинг на Трката околу Алберта 2014
Лични податоци
Цело имеБенџамин Кинг
Роден22 март 1989 (1989-03-22) (32 г.)
Норт Гарден, Вирџинија,  САД
Висина1,83 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПомошник
Аматерски клубови
2004–2005
2006–2007
2009
Шарлотсвил Рејсинг Клуб
ХотТјубс Џуниор Дивилопмент
Флај Ви Австралија
Професионални клубови

2008
2009–2010
2011
2012–2013
2014–2016
2017-
Кели Бенефит Стратеџис–Медифаст
Хагенс Берман Аксеон
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Гармин-Шарп
Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2018)

Еднодневни трки и класици

MaillotUSA.PNG Национален друмски првак (2010)
Последна промена
31 мај 2019

Бенџамин „Бен“ Кинг (англиски: Benjamin "Ben" King; р. 22 март 1989) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кинг возел за континенталната екипа Кели Бенефит Стратеџис–Медифаст во 2008 година.[2][3] Кинг возел со континенталната екипа Хагенс Берман Аксеон во сезоните 2009 и 2010.[4][5]

Во септември 2010 година го освоил националното друмско првенство.[6] Откако го освоил елитното велосипедско првенство потпишал за Тим РадиоШек за 2011.[6][7] Во 2012, Кинг со неколку други возачи од поранешната екипа Леопард Трек се преместил за да го создадат РадиоШек-Нисан.[8] Во 2013, Кинг го напуштил РадиоШек-Леопард и му се приклучил на Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[9][10]

Во март 2015 година, Кинг ја освоил првата етапа на Критериум Интернасионал.[11][12] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2015.[13]

По сезоната 2016 во која освоил етапа на Трката околу Калифорнија, во септември било потврдено дека Кинг ќе се приклучи на Тим Дименжн Дата за 2017 година со поддршка како предводник и ментор на помладите членови за искачување во екипата.[14]

Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018, каде завршил на 44. место во генералниот пласман од 149 возачи.[15]

Во август 2018 година ја освоил својата прва етапа на некоја голема трка во неговата кариера на Вуелта а Еспања[16] и тоа го повторил со уште една победа на деветтата етапа.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. MaillotUSA.PNG Национален јуниорски хронометарски првак
1. MaillotUSA.PNG Национален јуниорски друмски првак
2009
3. Национални друмски првенства под 23 години
8. Краен пласман Унивест Гран При
2010
1. MaillotUSA.PNG Национален друмски првак
1. MaillotUSA.PNG Национален критериум првак под 23 години
1. MaillotUSA.PNG Национален друмски првак под 23 години
3. Куп де насионс Вил Сакене
6. Париз-Рубе за младинци
7. Национални хронометарски првенства
9. Панамерикански хронометарски првенства
10. Панамерикански друмски првенства
2011
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Трка околу Пекинг
5. Национални друмски првенства
8. Национални хронометарски првенства
2012
9. Национални хронометарски првенства
2013
1. Jersey orange.svg Најборбен возач САД Про Сајклинг Челинџ
2014
8. ГП Мигел Индураин
2015
1. Етапа 1 Критериум Интернасионал
2. Национално хронометарско првенство
2016
1. Етапа 2 Трка околу Калифорнија
2018
Вуелта а Еспања
1. Етапа 4
1. Етапа 9
1. Jersey blue.svg Планински пласман Волта ао Алгарве
5. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 44
Jersey yellow.svg Тур 53
Jersey red.svg Вуелта 75 46 СО 24

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dimension Data finalise 2019 roster“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 ноември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
 2. Сузан Вестемајер (15 декември 2011). „Kelly Benefit Strategies/Medifast adds five for 2008“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. Посетено на 2 декември 2014.
 3. Нил Роџерс (2 февруари 2008). „Road Warriors: Kelly Benefit Strategies-Medifast prepares for California debut“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 2 декември 2012.
 4. „Trek-Livestrong strengthens in Solvang“. Cyclingnews.com. Future plc. 20 јануари 2010. Посетено на 19 декември 2014.
 5. „Continental team rosters for 2010“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 24 декември 2010. Посетено на 19 декември 2014.
 6. 6,0 6,1 Брајан Холкомб (19 септември 2010). „Бен Кинг сам до американската друмска титула и на Трек-Лајвстронг во Гринвил“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 17 јануари 2012.
 7. Sprint Finish (20 август 2012). „Ben King (RadioShack-Nissan-Trek) speaks to us from the USA Pro Challenge“. Cycling Illustrated. Cycling Illustrated, Inc. Посетено на 17 јануари 2013.
 8. „РадиоШек-Нисан-Трек ги објави возачите за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.
 9. „Тим Гармин-Шарп го додаде Американецот Бен Кинг“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 12 септември 2013. Посетено на 16 септември 2013.
 10. Најџел Вин (13 септември 2013). „Бен Кинг потпиша за Гармин за 2014“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 16 септември 2013.
 11. „Criterium International stage 1: Ben King wins Cannondale's first race of 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. 28 март 2015. Посетено на 28 март 2015.
 12. „Ben King opens Criterium International with victory“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 28 март 2015. Посетено на 29 март 2015.
 13. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
 14. О’Ши, Садб (29 септември 2016). „King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 29 септември 2016.
 15. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
 16. „2018 Vuelta a España Stage 4“. velonews. Посетено на 28 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Џорџ Хинкапи
Национален друмски првак
2010
Наследник
Метју Буше